Sports

Bellevue boys win track title | KingCo Track and Field Championship

Bellevue captured the the boys 3A KingCo title with 189 points as the KingCo league meet wrapped up Friday at Eastlake High School.

Bellevue topped Liberty, which scored 167 points. Mount Si won the girls title with 177 points.

The Bellevue boys were bolstered by league titles by Michael Williams (1,600, 4:15.53), Anthony Monahan (110 meter hurdles, 14.93), Will Fields (200 meters) and Willie Gervais (shot put, 52-9.75). Bellevue's relay teams also won both events, as Freddie Levine, Ari Morales, Fields and Monahan took home the 4x100 title, while Bruce Thomas, Alex Otsu, Woody Butler and Williams won the 4x400.

Williams finished second in the 800, while Tanner Lien finished second in the javelin.

The Bellevue girls team saw champions in Casey Warendorf (800 meters, 2:19.88) and Ilaria Hinrichsen (100 meter hurdles, 15.55).

Interlake's Wes Zhao won the boys pole vault with a vault of 13-3, wile Qiaoyi (Joy) Zhang tied for first for the Saints in the high jump.. Andy Agus finished third in the shotput and Nikita Nosov took third in the high jump. Summer Hanson tied for second in the girls 400 meters for the Saints, while Brenda Agus finished second in the discus (107-11) and third in the javelin (121-6). Olivia Domini finished second in the pole vault.

Sammamish's Anthony Do won the 400 meter league title with a time of 50.80.

Athletes who qualified will move on to Wednesday and Friday's KingCo-Metro League Championships at the Southwest Athletic Complex in Seattle.

On the 4A side, Skyline won the 4A boys title with 127 points, while Inglemoor dominated the girls side with 149 points.

The Newport boys finished sixth while the girls finished seventh.

Nick Eisenhauer won the javelin with a throw of 177-06, just beating out Skyline's Devyn Heimbeck's toss of 174-11. Maggie Roe was the Knights only girls champion, winnig the discus easily with a throw of 111-10. Skyline's Elena Frerker finished second with a throw of 102-03. Roe finished third in the shot put as well.

Juanita's Alanna Coker was the star of the day, capturing five titles.

Newport's James Dupar, Louis Jachim and Ryan McCord finished third, fourth and fifth respectively in the 110 meter hurdle finals. Dupar also took third in the 300 meter hurdles. Anthony Marrese and Patrick Taiwo earned third and fourth place finishes in the discus.

Mary Carr finished fourth in the 100 meter and 300 meter hurdles for the Knights, wile Kristine Wong finished tied for second in the high jump.

Michael Milbank won the 1,600 and 3,200 meters for Bellevue Christian at the Emerald City League championships on Saturday. MacKenzie Altig won two titles for the Vikings, taking first in the triple jump (35-08) and the 100 meter hurdles (16.24)

Bree Oldham won the 300 meter hurdles for Bellevue Christian.

KingCo 3A Championships

at Eastlake High School

Boys

100 meters - Shelby Williams, Mount Si, 11.14; 200 meters - Nicholas Sinclair, Mercer Island, 22.57; 400 meters - Anthony Do, Sammamish, 50.80; 800 meters - Eric Bice, Liberty, 1:55.37; 1,600 meters - Michael Williams, Bellevue, 4:15.53; 3,200 meters - Raul Silva, Juanita, 9:23.26; 110 meter hurdles - Anthony Monahan, Bellevue, 14.93; 300 meter hurdles - Troy Solly, Liberty, 40.04; 4x100 relay - Bellevue (Freddie Levine, Ari Morales, Will Fields, Monahan), 43.79; 4x400 relay (Bruce Thomas, Alex Otsu, Woody Butler, Williams), 3:25.53; Shot put - Willie Gervais, Bellevue, 52-9.75; Discus - Peter Stacy, Liberty, 151-10; Javelin - Stacy, Liberty, 186-3; High jump - Joshua Gordon, Liberty, 6-5; Pole vault - Wesley Zhao, Interlake, 13-3; Long jump - Nicholas Sinclair, Mercer Island, 21-7; Triple jump - Devin Bennett, Liberty, 43-7.25.

Girls

100 meters - Alanna Coker, Juanita, 12.64; 200 meters - Coker, Juanita, 25.25; 400 meters - Coker, Juanita, 58.42; 800 meters - Casey Warendorf, 2:19.88; 1,600 meters - Tansey Lystad, Juanita, 4:57.90; 3,200 meters - Lystad, Juanita, 10:50.30; 100 meter hurdles - Ilaria Hinrichsen, Bellevue, 15.55; 300 meter hurdles - Hannah Hasbun, Mount Si, 45.79; 4x100 relay - Mount Si (Hasbun, Natalie Opsvig, Georgia Reynolds, Sophie Rockow), 50.31; 4x200 relay - Liberty (Brittain Monroe, Delane Agnew, Madison Birdsall, Elizabeth Ryker), 1:46.30; 4x400 relay - Liberty (Agnew, Ryker, Michaela Chucka, Birdsall), 4:06.90; Shot put - Molly Meyers, Mount Si, 38-2.25; Discus - Corina Linder, Mount Si, 119-4; Javelin - Kelly Besmer, Mount Si, 136-3; High jump - Molly Grager, Juanita and Qiaoyi (Joy) Zhang, Interlake, 5-4; Pole vault - Reynolds, Mount Si, 11-6; Long jump - Coker, Juanita, 17-10 3/4; Triple jump - Coker, Juanita, 38-3.

KingCo 4A Championships

at Eastlake High School

Boys

100 meters - Alex Lee, Skyline, 11.01; 200 meters - Lee, Skyline, 22.16; 400 meters - Brandon Cole, Eastlake, 49.79; 400 meters - Kevin LeMond, Issaquah, 51.3; 800 meters - Ashkon Nima, Bothell, 1:56.48; 1,600 meters - Mack Young, Redmond, 4:18.67; 3,200 meters - Young, Redmond, 9;35.94; 110 meter hurdles - Jeff Sloat, Eastlake, 14.97; 300 meter hurdles - Sloat, Eastlake, 38.68; 4x100 relay - Skyline (Lee, Dustin Bratten, Joey Kettel, Blake Young), 42.69; 4x400 relay - Eastlake (Daniel Jackstadt, Brandon Cole, Curtis McCarson, Paul Kupcis), 3:23.03; Shot put - Maxx Forde, Woodinville, 55-07 3/4; Discus - Baxter Smith, Ballard, 144-04; Javelin - Nick Eisenhauer, Newport, 177-06; High jump - Kasen Williams, Skyline, 6-10; Pole vault - Curtis Flolid, Woodinville, 14-09; Long jump - Williams, Skyline, 23-10 1/2; Triple jump - Williams, Skyline, 49-03 3/4.

Girls

100 meters - Shealee O'Donnell, Skyline, 12.42; 200 meters - Haley Jacobson, Issaquah, 25.45; 400 meters - McKenzie Luth, Woodinville, 57.56; 800 meters - Anna Dailey, Garfield, 2:11.92; 1,600 meters - Dailey, Garfield, 4:49.41; 3,200 meters - Dailey, Garfield, 10:43.26; 100 meter hurdles - Becca Berge, Inglemoor, 14.76; 300 meter hurdles - Erin Allen, Inglemoor, 44.90; 4x100 relay - Inglemoor (Lindsy Johanson, McKenna Grimsby, Tess Parent, Hannah Stevenson), 48.37; 4x200 relay - Inglemoor (Johanson, Grimsby, Parent, Stevenson), 1:42.60; 4x400 relay - Woodinville (Desiree Johnson, April Dick, Reagan Quigley, Maddie Graham), 4:00.95; Shot put - Ali Forde, Woodinville, 39-01 1/2; Discus - Maggie Roe, Newport, 111-10; Javelin - Haley Ziegler, Skyline, 117-11; High jump - Katie Lord, Redmond, 5-4; Pole vault - Eva Perry, Issaquah, 11-0; Long jump - Parent, Inglemoor, 17-07 1/2; Triple jump - Parent, Inglemoor, 37-10 1/2;

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.
blog comments powered by Disqus

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Sep 19 edition online now. Browse the archives.